GURME HİZMETLER - YILMAZ ÇELİK SIRA GECESİ EKİBİ |SIRA GECESİ | SIRA GECESİ EKİBİ | İSTANBUL SIRA GECESİ
  • 0555 499 11 91
  • yilmazcelik80@gmail.com

GURME HİZMETLER

GURME HİZMETLER

Yılmaz Çelik Sıra Gecesi Ekibi lezzet ve kültür şehri Şanlıurfa'nın yöresel tatlarını ayağınıza getiriyor...

* Mırra (acı kahve)

Sıraya gelenlere ilk olarak acı kahve ikram edilir. Acı kahveye Urfa'da “Mırra” denilir. Acı kahve yapmak için önce çekirdek kahve kavrulur ve iri çekilir. Çekilen kahve “gümgüm” denen büyükçe cezveye konularak iyice kaynatılır, kaynayan kahve başka bir cezveye süzülür, dinlenen kahve tekrar süzülür. Süzülen kahveye “hel” denen ve özel bir tad veren bitki tohumu da konur ve kaynatılarak sıcak olarak misafirlere ikram edilir. Kahve, misafirlere özel kulpsuz fincanlarla sunulur. Mırra, fincanın dibine az miktarda konulur ve iki defa verilir.

* Sıra gecelerinin baş yemeği "Çiğköfte"

Sırada müzik faslı devam ederken köfteyi yoğuracak kişi daha önceden hazırladığı bulguru, eti, isodu (kırmızı pul biberi) yoğurmaya başlar. Köfte kıvamına geldiğinde has (marul), beyaz lahana, salatalık, turp, nane, pırpırım (semizotu) ve Urfa'da yetişen hardal, kuzukulağı, suyarpızı, tuzik pendik ve tere gibi dere otlarından mevsimine göre bulunanlarla servis edilir.

* Urfa Peynirli Kadayıf

Sıra gecelerinde çiğköfteden sonra iki katman tel kadayıf arasına çiğ süte yakın tuzsuz Urfa peyniri konularak hazırlanan peynirli kadayıf sıcak sıcak ikram edilir. 
 
 
 

Copyright © 2015 . www.siragecesiekibi.org Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Çık